ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator OPVVV - Databáze produktů

Projekt

Název projektu

Registrační číslo

Výzva

Operační program

Detail produktu

Název produktu

Zaměření

Rok vydání

Klíčová slova

Hodnocení

)

Popis produktu

Soubory produktu

Autor: Petra Prokopová Machalová, Magdalena Málková, Dana Pražáková Autor: neudeven
Popis: Publikace je určená primárně pro vychovatelky ve školní družině, ale je použitelná i pro další aktivity zájmového vzdělávání a může být inspirací i pro pedagogy na 1. stupni ZŠ. Využití není podmíněno předchozí znalostí Hejného metody. Metodika se skládá ze souboru 32 tematicky zaměřených scénářů na realizaci řízené činnosti ve školních družinách. Aktivity jsou zaměřené na rozvoj zejména matematické gramotnosti a vycházejí z principů a částečně i prostředí Hejného matematiky. Každý scénář má nějaký propojovací prvek, například Rytmus, Krychle, Zoo apod. Scénář vždy začíná krátkým úvodem, kde je vysvětleno, co lze pomocí scénáře rozvíjet. Matematika je ve scénáři vysvětlena spíše pro ilustraci a vhled, účelem není, abychom se s dětmi ve školní družině učili matematiku. Scénáře jsou hry, a takto je na ně vhodné pohlížet. Úvod scénáře také seznamuje s pomůckami, s přibližnou časovou dotací a s tím, zda ho lze použít venku. Potom následuje podrobné vysvětlení jednotlivých aktivit. Ty začínají od nejjednodušších a pokračují ke složitějším. Popis je doprovázen fotografiemi. Fotografie neslouží pouze jako estetický prvek, jsou voleny záměrně tak, aby byly návodné, proto také na ně odkazujeme v textu. Scénáře je možno využívat tak, jak navrhujeme níže, stejně tak je ale možné si případně vybrat ten, který nás zaujme. Při pročítání lze vidět, zda scénář navazuje na nějaký předchozí, nebo zda stojí sám o sobě. Scénáře jsou vhodné k domácímu tisku.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Autor: DANIELA SWART, MARIE HNÁTOVÁ, DANA PRAŽÁKOVÁ Autor: neudeven
Popis: V rámci realizace projektu Diferenciace ve výuce a inovace ŠVP v družinách vzniklo několik analytických materiálů, které reagovaly na výzkumné vakuum v oblasti činnosti školních družin. Byla zpracována analýza resortních údajů, která vychází z dat sbíraných MŠMT. Tato data za školní rok 2020/2021 a dále údaje zveřejňované ve Statistické ročence školství a ve Vývojové ročence školství 2010/11–2020/21 sloužily jako hlavní podklad pro následující analýzu. Analýza ukázala na rostoucí zájem rodičů o docházku dětí do školní družiny, nerovnoměrné rozložení kapacit školních družin v rámci území České republiky, místně nedostatečné kapacity a regionálně různou míru zapojení žáků 1. stupně do činnosti školních družin. Bylo realizováno také dotazníkové šetření mezi vedoucími vychovatelkami, díky kterému se podařilo řadu chybějících údajů o docházce žáků do školní družiny, uplatňování kritérií přijetí, organizaci vzdělávání a sebehodnocení činnosti školních družin doplnit a objasnit. Cílem dotazníkového šetření bylo především ověřit, jak školní družiny organizují svoji činnost a které žáky a za jakých podmínek ke vzdělávání přijímají, tedy získat data doplňující základní údaje z resortního výkaznictví MŠMT. V současnosti neexistuje závazná metodika pro práci školních družin, není ani zřejmé, jakým způsobem má činnost školní družiny navazovat na činnost základních škol, při kterých jsou zřizovány. Nevyjasněné otázky směřující k tématům, co je vlastně v praxi obsahem činnosti školních družin, jaké aktivity jsou pro děti v družinách připravovány a proč, a jak je vnímáno postavení školní družiny v rámci školy, byly hlavním motivem realizace ohniskových skupin s jejich vedoucími vychovatelkami a vychovatelkami. Také o zjištěních získaných analýzou ohniskových skupin pojednává tato zpráva. Poslední částí předkládané výzkumné zprávy z projektu je shrnutí klíčových zjištění z analýz činnosti školních družin a návazná doporučení.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Autor: Zuzana Bednářová Autor: neudeven
Popis: Tato zpráva obsahuje souhrn klíčových zjištění získaných v projektu Inovace ŠVP ve školních družinách a diferenciace výuky matematiky na 1. stupni ZŠ, které se týkají části A1 Inovace ŠVP ve školních družinách. Tuto část projektu realizovala Nová škola, o. p. s.. Zpráva obsahuje shrnutí průběhu zavádění inovace do činnosti ŠD, vyhodnocení akčního výzkumu a evaluace projektu, včetně zhodnocení přínosu projektu pro vychovatelky a zpětných vazeb od všech účastníků projektu.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Autor: Marie Hnátová Autor: neudeven
Popis: Cílem dokumentu je představit základní atributy a rysy vzdělávacích programů, které jsou svou povahou a cíli podobné českým školním družinám. Věříme, že tímto shrnutím bude možné se inspirovat nejen pro případné utváření definice školních družin, ale také pro další bádání. Přestože počet a rozsah studií zkoumajících tyto koncepty jsou spíše omezené, je zajímavé porovnávat jejich atributy, cíle a výzvy, se kterými se potýkají, a pozorovat jejich vzájemnou podobnost. Merit těchto programů často přesahuje zdi základních škol, a přestože právě proto je někdy obtížné jejich vliv a dlouhodobé dopady zaměřit a měřit, jejich možný potenciál je nesporný.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0